сряда, 11 март 2015 г.
Днес, 11 март-рождената дата на СВ. СОФРОНИЙ ВРАЧАНСКИ
Софроний Врачански (поп Стойко Владиславов) е роден през 1739 г. в Котел. Учи в килийно училище в родния си град, а през 1762 г. е ръкоположен за свещеник. Среща се с Паисий Хилендарски и прави два преписа на "История славяноболгарская". На два пъти посещава Света гора. След сблъсък с местните първенци през 1792 г. напуска Котел. Служи в Анхиалска епархия, а през 1794 г. е ръкоположен за врачански епископ под името Софроний. Занимава се освен с духовни дела и с обществена дейност. Размириците в Северозападна България по времето на Осман Пазвантооглу го принуждават да напусне Враца и да се установи във Видин, а по-късно и в Букурещ. През Руско-турската война (1806-1812) Софроний е представител на българите пред руското командване и се бори като книжовник и общественик за българското освестяване. Умира в Букурещ през 1813 г. След Паисий Хилендарски Софроний Врачански е втората ключова фигура на ранното българско Възраждане. Съставя т.нар. Видински сборници (1802), както и ред други с религиозно и нравствено съдържание; поставя началото на новобългарската печатна книга - "Неделник" (1806). Но големият му принос в новобългарската литература е автобиографичната повест "Житие и страдания грешнаго Софрония", публикувана през 1861 във в. "Дунавски лебед" на Г. С. Раковски.
Днес е Софрониевден и Българската православна църква чества св. Софроний еп. Врачански, канонизиран точно преди половин век. Любопитно е, че тази година се навършват 250 години от първия препис на Паисиевата история, който той прави още като селския поп Стойко в родния си Котел. Във Враца решиха нестандартно да почетат светеца и неговото дело на ползу роду.
След като преди четвърт век издигнаха най-големия паметник на Софроний Врачански у нас, хората от Враца решиха да популяризират неговото дело и на филмовия екран. Инициативен граждански комитет събира дарения и започна снимането на художествено-документален филм "Грешникът светец" за големия български възрожденец, народен будител, духовен и политически водач. Режисьор и оператор на лентата е Искрен Красимиров, който в чест на Софрониевден показа първите заснети кадри за великия наш възрожденец, чието дело е все още малко познато и неоценено по достойнство. Ще попълните знанията си за този велик българин, като прочетете, освен неговото "Житие и страдание грешного Софрония" и великолепният роман на Вера Мутафчиева "Софроний Врачански". Заповядайте в училищната библиотека!
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар